Nasza placówka posiada status przedszkola miejskiego. Funkcjonuje od roku 1987. Budynek Przedszkola - wcześniej żłobka ufundowany został przez górników KWK "Bobrek" dla mieszkańców Karbia. Budynek przedszkola usytuowany jest w dzielnicy Bytom - Karb w bezpośrednim sąsiedztwie z MDK nr 2 w Bytomiu.
Lata naszych doświadczeń, w których sprawdziliśmy się nie tylko jako placówka pożytku publicznego, ale przede wszystkim jako ludzie, którzy ją tworzą, oznaczały one dla nas zmiany w wielu obszarach działalności placówki. Cele, które sobie stawiamy przez lata, mimo, że trudne i niosące ze sobą wiele niełatwych sytuacji, nie stały się przeszkodą w tym, aby konsekwentnie realizować założone plany i osiągać sukcesy. Zgodnie z naszymi założeniami następował rozwój naszej placówki i dzięki temu mamy nadzieję, że ugruntowaliśmy sobie dobrą pozycję w mieście jako przedszkole realizujące ambitnie swoją pracę z dziećmi i rodzicami.
HISTORIA PRZEDSZKOLA z okazji Jubileuszu 30-lecia
Dostrzeganie upływu czasu jest cudownym darem dojrzałości. A w przedszkolu zmagamy się z zadaniami, które nie tylko wymagają czasu, ale i wiedzy. Potrzebna jest siła, którą czerpiemy z codziennych radości dzieci.
Czas odmierzany jest tutaj w specyficzny sposób. Dni, miesiące i lata napędzają tę machinę przedszkolnego świata.
Historię tworzą nie tylko ludzie. W tę niezwykłą perspektywę wpisują się także wydarzenia niepowszednie, dzięki którym możliwe jest dokonanie przeglądu oraz zbudowanie refleksji nad pracą własną i przedszkola. Do takich właśnie wydarzeń należy jubileusz. To dorobek i praca wielu osób - grona pedagogicznego, dzieci, rodziców oraz pracowników administracji i obsługi. To również współpraca ze środowiskiem, w którym żyjemy.
Dzisiejsza uroczystość jest próbą zweryfikowania owego dorobku, próbą jakich wiele w swojej biografii przeżywa każde przedszkole. Jest także okazją do osobistego zmierzenia się z jej tradycją, systemem wartości i wypracowaną renomą.
A wszystko zaczęło się w grudniu 1986 roku, kiedy to górnicy KWK BOBREK ofiarowali mieszkańcom dzielnicy Bytom - Karb, piękny budynek z przeznaczeniem na żłobek. Jednak we wrześniu 1987 roku oprócz żłobka utworzono w budynku trzy oddziały przedszkolne.
Natomiast w roku 1988 rozpoczęło swoją działalność Przedszkole Miejskie nr 36 – Nasze Przedszkole! Dyrektorem placówki została pani Anna Sykulska.
W latach 1997 – 2012 dyrektorem przedszkola była pani Maria Koba.
Natomiast od roku 2012 funkcję tę pełni pani Jadwiga Dzida
Na terenie przedszkola mieścił się również gabinet doradcy metodyka, a funkcję tę przez blisko 20 lat pełniła pani Danuta Marchwińska /Schowanek/.
Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością.
Nasze przedszkole nigdy nie było jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia dzieci i ich rodziców, nauczycieli, którzy oddali tutaj swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół przedszkola zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się stworzyć Przedszkole Miejskie nr 36 takie, jakie widzimy je dzisiaj – przyjazne, kreatywne, kolorowe i otwarte na wszystko co ciekawe i nowe.
Nie sposób wymienić wszystkich tych osób, nie sposób wyliczyć także tego, co zrobili dla naszego przedszkola. Nazwiska wielu z nich widnieją w materiałach i dokumentach zgromadzonych w archiwum przedszkolnym. Długa jest lista tych, którzy na trwałe zaznaczyli się na kartach historii, którzy je tworzyli, rozwijali i wspierali.
Drodzy Państwo!
Przemijają wokół nas ludzie i zdarzenia. O wielu, wydaje się, że już zapomnieliśmy jak np.; wizyta biskupa Jana Wieczorka, oraz połączenie Przedszkola nr 37 i utworzenie jednego Przedszkola Miejskiego nr 36 z oddziałami poza jednostką macierzystą w Szkole Podstawowej nr 21.
Jednak zawsze pamiętamy o naszych emerytach. Ze szczególnym wzruszeniem myślimy dziś o tych pedagogach, absolwentach i pracownikach przedszkola, którzy odeszli. Pomimo, że już ich nie ma wśród nas, pozostawili po sobie niezatarty ślad. Ślad swojego istnienia.
Jubileusz jest też świętem wspomnień absolwentów – niejednokrotnie naszych obecnych rodziców. Powrót do przedszkola, to bowiem powrót do tego, co w pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych, beztroskich chwil życia. Wśród naszych absolwentów są ludzie niezwykli, którzy swoją postawą w dorosłym życiu przysporzyli naszemu przedszkolu, naszemu miastu, naszej Małej Ojczyźnie szczególnego splendoru.
Z każdym rokiem nasze przedszkole jest coraz piękniejsze, a to dzięki przeprowadzonym remontom oraz nowoczesnemu wyposażeniu.
Mamy to szczęście, że środowisko w którym pracujemy pomaga nam w naszych staraniach. Współpracujemy ze wszystkimi placówkami wychowawczo-oświatowymi w naszej dzielnicy: Młodzieżowy Dom Kultury nr 2, Gimnazjum nr 8, Szkoła Podstawowa nr 21, Niepubliczne Przedszkole im. Edmunda Bojanowskiego, Kopalnią Węgla Kamiennego „Węglokoks” oraz innymi instytucjami w dzielnicy i mieście.
O naszym przedszkolu można by mówić wiele i długo. Na przestrzeni lat zmieniało swoje oblicze i strukturę. W istocie jednak pozostało takie samo – jest nie tylko ważną i nieodzowną częścią lokalnej rzeczywistości, ale jest też częścią naszego życia. Nie przesadzimy mówiąc, że Przedszkole to nasz drugi dom!
Jesteśmy przekonani, że to co najlepsze i najpiękniejsze jest jeszcze przed nami.
Pragniemy wyrazić serdeczną wdzięczność wszystkim, którzy wspierali i wspierają nasze przedszkole. To wielka dla nas radość i przywilej mieć takich sprzymierzeńców. Przyjmijcie państwo podziękowania od całej społeczności przedszkolnej za okazane serce i dobrą wolę oraz za wspieranie naszego Przedszkola przez te wszystkie lata.
Dziękujemy gościom, rodzicom, absolwentom, dzieciom, pani dyrektor i wicedyrektor, nauczycielom, oraz byłym i obecnym pracownikom przedszkola – za wszystko co powstawało i powstaje – za wspólne działania dla dobra dzieci i całego środowiska.